SŁUBICE Noc Świętojańska

znpTo już trzecie spotkanie

Program tej uroczystości ma już swoją historię. Trzy lata temu  przedstawiciele wielu instytucji postanowili kultywować  na terenie Słubic tradycję obchodów Nocy Świętojańskiej

 

Zadań związanych z przygotowaniem tego przedsięwzięcia było wiele, tym bardziej, że organizatorom bardzo zależało na włączeniu do projektu nie tylko społeczności lokalnej, ale również dzieci i  młodzieży ze słubickich placówek oświatowych. Każdy z organizatorów miał do wykonania określone zadania, które realizowano praktycznie kilka miesięcy.

Celem spotkań jest niezmiennie integracja środowiska lokalnego, kultywowanie polskiej tradycji ludowej, w tym  przypominanie i podtrzymywanie tradycji związanej z obchodami „Nocy  Świętojańskiej”.

W dzień poprzedzający najkrótszą noc w roku, od trzech lat, w bibliotece publicznej spotykają się przedstawiciele władz samorządowych, zaprzyjaźnionych organizacji i stowarzyszeń,  a także nauczyciele z Frankfurtu, z którymi współpracujemy. Przybliżamy w ten sposób tradycję sobótki, podziwiamy prace konkursowe, wspólnie śpiewamy, degustujemy regionalne  potrawy  i pleciemy wianki, które wieczorem puszczane są na wodę.

Kilka dni później spotykamy się z laureatami konkursu plastycznego, ich opiekunami i rodzicami. Mamy okazję wręczyć uroczyście nagrody, dyplomy i podziękowania. W tym roku na konkurs wpłynęło aż 156 prac.

Uważamy, że takie inicjatywy są potrzebne i jest to przykład na to, że w dzisiejszych, trudnych, skomplikowanych czasach można społecznie, bezinteresownie, w atmosferze wzajemnej życzliwości, przygotować coś interesującego dla innych.

Organizatorzy dziękują burmistrzowi Słubic za wsparcie finansowe III Spotkania Integracyjnego „Świętojańskie wianki 2013”, a także wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej uroczystości.

WERONIKA BURSZTYNOWICZ
prezes ZNP w Słubicach