CYBINKA Podsumowanie projektu

cyb1Małych miasteczek portret własny

„Małych miasteczek portret własny” to projekt, którego celem było utworzenie miejsc tożsamości lokalnej zróżnicowanej kulturowo społeczności miasta i gminy Cybinka

 

W październiku ubiegłego roku grupa twórców Malarskiego Kręgu działająca przy Bibliotece Miejskiej wraz z młodzieżą Zespołu Szkół w Cybince rozpoczęła poszukiwania tożsamości. W ramach tych „poszukiwań” odbywały się lekcje otwarte w Zespole Szkół i bibliotece, które przybliżyły młodym ludziom historie przodków.

W sentymentalną podróż po Polesiu zabrali uczestników Bolesław Przepióra i Eugeniusz Niparko. O trudnej lekcji historii związanej ze zsyłką na Syberię opowiadał Władysław Lutkiewicz. Małgorzata i Andrzej Lenartowie oraz Tadeusz Jaworski poprzez wyjątkową aktywność artystyczną przybliżyli kulturowe zwyczaje i tradycje. W trakcie realizacji projektu do grona malarzy, z pięknymi, bardzo kobiecymi pracami dołączyła Urszula Mokrzyńska. To oni, poprzez swoją działalność artystyczną, społeczną, kulturalną oddziałują na nas tu mieszkających. To właśnie oni przez historię i teraźniejszość tworzą naszą tożsamość.

Wystawę w czytelni Biblioteki Miejskiej w Cybince można oglądać do 8 września.

Projekt finansowany był przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum (red.).