SULĘCIN Obchody Regionalnego Święta Lasu

d1W Sulęcinie spotkała się brać leśna

Można było podziwiać stoiska Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

 

Wszystko to z okazji Regionalnego Święta Lasu. Nadleśnictwa z Sulęcina, Rzepina, Lubniewic, Bogdańca, Gryfic, Skwierzyny, Karwina i Międzychodu prezentowały na swych stoiskach liczne leśne atrybuty. Nadleśnictwa z Międzychodu, Karwina i Skwierzyny promowały również „Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Notecka”. Ponadto przygotowały wspaniałe stoisko prezentujące różne gatunki zwierząt i ptaków zamieszkujących lasy. Stoisko promocyjne przygotowało również Technikum Leśne im. prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie. Promowano na nim między innymi leśny kompleks edukacyjno-rekreacyjno-sportowy w Starościnie.

Podczas święta wystąpili sygnaliści myśliwscy z Technikum Leśnego w Starościnie, odgrywając dźwięki charakterystyczne dla polowań. Z myślą o najmłodszych zwiedzających na poszczególnych stoiskach organizowano ciekawe konkursy przyrodnicze i quizy oraz wiele gier edukacyjnych. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi dzieci otrzymywały nagrody w postaci ekologicznych kredek, zakreślaczy i ołówków z logotypami poszczególnych nadleśnictw.

Na sulęcińskim rynku pojawiło się również wielu leśników spacerujących w galowych mundurach.

Reprezentantów poszczególnych nadleśnictw powitał burmistrz Sulęcina Michał Deptuch, który również przyglądał się prezentacjom na poszczególnych stoiskach.

W tym ważnym dla leśników dniu obchodzono nie tylko Regionalne Święto Lasu, ale również jubileusz 20-lecia istnienia Nadleśnictwa Sulęcin. Z tej uroczystej okazji w kościele parafialnym pw. świętego Sebastiana w Wędrzynie została odprawiona msza w intencji wszystkich leśników. Po nabożeństwie leśnicy i zaproszeni goście przemaszerowali do Klubu Wojskowego w Wędrzynie, gdzie odbyła się okolicznościowa akademia. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru, po czym głos zabrał Witold Koss dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Powitał przybyłych gości i przedstawił zakres działania oraz osiągnięcia RDLP w Szczecinie, która nadzoruje działalność 35 podległych jej nadleśnictw i dwóch zakładów o zasięgu regionalnym, położonych na terenie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Podczas akademii zasłużeni leśnicy zostali uhonorowani odznaczeniami resortowymi oraz najważniejszą honorową odznaką przyznawaną w leśnictwie, czyli Złotym Kordelasem Leśnika Polskiego.

Po wręczeniu odznaczeń głos zabrał Witold Wasylków nadleśniczy Nadleśnictwa Sulęcin, który przedstawił rys historyczny Nadleśnictwa Sulęcin, które obejmuje swoim zasięgiem 20 tys. hektarów lasów. Nadleśniczy przedstawił prezentację ukazującą wszystkie dziedziny, którymi zajmują się sulęcińscy leśniczowie.

Po zakończeniu prezentacji przyszedł czas na życzenia i podziękowania oraz okolicznościowe przemówienia. Reprezentanci wielu instytucji na szczeblu krajowym, wojewódzkim i lokalnym składali na ręce dyrektora RDLP oraz nadleśniczego Nadleśnictwa Sulęcin podziękowania. W uroczystych obchodach uczestniczył burmistrz Sulęcina Michał Deptuch, który podczas swego przemówienia dziękował za wspaniałą gospodarkę leśną prowadzoną przez Nadleśnictwo Sulęcin oraz podkreślał ogromną rolę, jaką odgrywa edukacja leśna prowadzona w Szkółce Leśnej w Ostrowie. Okolicznościowe podziękowania za wkład w pielęgnację i utrzymanie terenów leśnych burmistrz wręczył na ręce Witolda Kossa, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz Witolda Wasylków nadleśniczego Nadleśnictwa Sulęcin.

Na zakończenie uroczystej akademii głos zabrał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, który serdecznie podziękował za udział w uroczystych obchodach przybyłym gościom. Po części oficjalnej w sali widowiskowej Klubu Wojskowego w Wędrzynie uczestnicy obchodów obejrzeli program artystyczny w wykonaniu Zenona Laskowika (red.).