SŁUBICE Młode Słubice działają!

młodeSłubicka młodzież bardzo aktywna

17 czerwca w sali koncertowej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury odbyło się zakończenie projektuwww.mlodeslubice.pl”. Impreza przebiegała pod hasłem Giełda Pomysłów, a całość zakończył Letni Truskawkowy Koktajl

 

Projekt realizowany był przez młodzież, ale pod skrzydłami i opieką merytoryczną Dobra Kultury – Fundacji dla Ochrony Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego, a finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Równać Szanse.

– Zależało nam, aby wpłynąć na pobudzenie aspiracji życiowych i zawodowych wśród młodych ludzi, nabycie przez nich umiejętności samodzielnego planowania własnej przyszłości i określania celów życiowych – mówi koordynatorka, Marzena Słodownik. – Cieszę się, że udało się to zrobić w atrakcyjny dla młodych sposób – dodaje.

Przedsięwzięcie powstało na bazie współpracy koordynatorki z aktywną grupą młodzieży, której zależy na rozwijaniu swoich pasji i kreatywnym spędzaniu wolnego czasu. Projekt w całości był prowadzony przez młodych ludzi. Ostatnie pół roku okraszone było ciężką pracą – wspólnymi spotkaniami, „wymyślaniem” ciekawych przedsięwzięć w celu inspirowania rówieśników. Owocami projektu są trzy nowe inicjatywy, które ubrane w szablony wniosków o dofinansowanie, zostały wysłane do grantodawców i czekają na ocenę.

Impreza kończąca projekt przebiegała pod hasłem Giełda Pomysłów. Całość przygotowana i prowadzona była przez uczestników. – Samodzielna praca przyczyniła się do tego, że nasza młodzież w pełni utożsamia się z projektem – mów M. Słodownik. – Sami wymyślili formułę uroczystości, przygotowali program, scenariusz. Dzięki temu zdobyli kolejne cenne, życiowe doświadczenia – wyjaśnia.

Spotkanie prowadzili Iga Szczepanik i Mateusz Fiszer, którzy rewelacyjnie sprawdzili się w tej roli. Najważniejszym punktem programu była  prezentacja trzech idei, które zrodziły się w ramach „młodych Słubic”. Dzieciaki w ciekawy dla widzów sposób zaprezentowały swoje pomysły na realizację przedsięwzięć dla młodzieży. – Cieszę się, że powstały trzy zupełnie różne inicjatywy. Każda grupa pracowała oddzielnie, nawet prezentacje na zakończenie przygotowywane były w ścisłym gronie, aby zaskoczyć się nawzajem – informuje koordynatorka.

Nie zabrakło oczywiście części artystycznej. Pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu grupy BOHEMA oraz występ wokalny Weroniki Chrostowskiej uświetniły spotkanie.

W ramach „www.mlodeslubice.pl” powstał projekt taneczny „Przełam granice tańcem”,  złożony w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Jego celem głównym będzie nauka narodowych tańców polskich. W ramach tego samego programu młodzież złożyła projekt „Redefine your style”, który prowadzony będzie w partnerstwie z organizacjami młodzieżowymi z Węgier i Włoch i będzie polegał na uczeniu młodych krawiectwa. Dużym osiągnięciem projektu „www.mlodeslubice.pl” jest powołanie Młodzieżowej Rady Miasta w Słubicach. Pomysł spotkał się z aprobatą dorosłej Rady Miejskiej oraz dyrektorów i nauczycieli ze słubickich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Pomysł ubrany we wniosek o dofinansowanie został złożony w ramach funduszy szwajcarskich (red.).