POWIAT SULĘCIŃSKI Uczniowie ogólniaka w Poznaniu

1Poczuj chemię do chemii”

Pod takim hasłem odbywają się zajęcia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na wydziale chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mogła z nich skorzystać młodzież z I LO w Sulęcinie

 

Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie biorąca udział w projekcie POKL „Duet doskonały” uczestniczyła w dwóch warsztatach laboratoryjnych, które odbyły się  23 kwietnia oraz 7 maja.

Tematem pierwszych zajęć była analiza jakościowa, czyli wykrywanie kationów i anionów w roztworach wodnych. Młodzież poradziła sobie z tym zadaniem doskonale. Na zakończenie prowadzący zajęcia zademonstrowali bardzo ciekawe doświadczenia polegające na wykrywaniu arszeniku oraz analizę płomieniową. Drugie zajęcia były według uczniów jeszcze ciekawsze. Obejmowały grupę reakcji chemicznych zwanych reakcjami redox. Były to doświadczenia ze związkami manganu, chromu, jodu oraz srebra. Dodatkową zaletą tych zajęć była możliwość skorzystania ze sprzętu laboratoryjnego, którego nie posiadamy w szkolnej pracowni np. ph-metru, łaźni wodnej, elektronicznej wagi laboratoryjnej o dużej dokładności pomiaru. Podobnie  jak poprzednim razem, zajęcia zakończyły się pokazami i „zabawą” z ciekłym azotem.

Zajęcia na UAM-ie pozwoliły wzbogacić wiedzę chemiczną oraz umiejętności praktyczne. Uczniowie zapoznali się z uczelnią oraz atmosferą tam panującą.

ANNA BEDNARZ