40 lat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
Wiele imprez towarzyszyło obchodom 40-lecia istnienia SOSW
Już od początku roku szkolnego 2012/2013 uczniowie i nauczyciele placówki przeżywali swój wyjątkowy jubileusz, realizując cykl imprez okolicznościowych.
Odbył się m. in.: konkurs pt. „Nauczycielskie hobby artystyczne”, Szkolny Dzień Teatru, był bal karnawałowy „Ali Baba i 40 rozbójników, świętowano Integracyjny Dzień Sportu, były też konkursy matematyczne i wiele innych imprez.
Z okazji 40-lecia został też wydany folder reklamujący ośrodek, a także otwarta została wystawa zdjęć, opowiadających o codziennym funkcjonowaniu szkoły.
Uroczystym podsumowaniem wszystkich działań była świąteczna gala urodzinowa, która odbyła się 10 maja. Na uroczystość zaproszono wspaniałych gości – osoby w różny sposób związane z funkcjonowaniem ośrodka, przedstawicieli władz, byłych dyrektorów, emerytowanych i obecnych nauczycieli, przedstawicieli rady rodziców, dobroczyńców i sympatyków szkoły.
Dyrektor ośrodka Wanda Suchacka wyraziła podziękowania wszystkim, którzy przez 40 lat istnienia placówki przyczynili się do jej rozwoju i podnoszenia jakości pracy.
W szczególny sposób wyróżniła byłych dyrektorów, a także przedstawicieli władz, którzy poprzez wsparcie finansowe i innego rodzaju pomoc, przyczyniają się do utrzymywania szkoły na obecnym, wysokim poziomie.
Wspomniano początki szkoły, która mieściła się uprzednio w starym budynku przy Placu Przyjaźni, obecnie mieści się w odremontowanym, doskonale przystosowanym i wyposażonym budynku przy ul. Niepodległości 23. Trudne momenty przeprowadzki wspominała była dyrektor szkoły, Honorata Pasiciel.
Wanda Suchacka przyjęła na swoje ręce gratulacje i podziękowania od przybyłych gości, wraz ż życzeniami dalszych sukcesów w pracy. Wielokrotnie podkreślano znaczenie ośrodka dla lokalnego środowiska osób niepełnosprawnych oraz wyjątkową misje, którą wypełniają ludzie w nim pracujący. Bo szkoła ta jest nie tylko specjalna, ale też wyjątkowa. Tutaj od 40 lat kontynuuje się ideę, zapoczątkowaną w Polsce przez Marię Grzegorzewską – wyzwalania aktywności, stwarzania warunków do rozwoju i kształtowania poczucia wartości dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych.
Dzieci i młodzież, które tutaj uczą się i wychowują, są sensem wszystkich podejmowanych działań. One właśnie na uroczystości urodzinowej szkoły zaakcentowały swoją obecność popisami artystycznymi. Harcerze działającej aktywnie drużyny Nieprzetartego Szlaku “Draptaki”, zaśpiewali wzruszającą piosenkę „Wieczorne śpiew ogranie”. Uczniowie gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przedstawili żartobliwą inscenizację z życia szkoły. Wspaniałym i gromko oklaskiwanym okazał się teatr cieni „Czerwony Kapturek” oraz pokaz mody z lat 70-tych.
Zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzić placówkę, obejrzeć wystawy starych zdjęć i kroniki szkolne, a także wpisać się do księgi pamiątkowej. Wszyscy zostali poczęstowani urodzinowym tortem. Spotkaniu towarzyszyły rozmowy i miłe wspomnienia.
Dyrektor i pracownicy SOSW nie ustają w dążeniach do dalszego rozszerzania i udoskonalania usług dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczych. Pochylają się nad każdym dzieckiem i przypatrują jego potrzebom, troszczą się o ich zaspokojenie. W fachowych rękach pedagogów specjalnych, terapeutów, dziecku zapewnia się optymalne warunki rozwoju.
Obchody 40-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego były niezwykle wzruszającym i doniosłym momentem jego istnienia. Dyrektor i grono pedagogiczne pragną z serca podziękować wszystkim gościom, którzy swoją obecnością, uznaniem dla pracy pedagogów specjalnych i życzliwymi słowami uświetnili tę wspaniałą uroczystość.
JOLANTA CZERNEŃKO