SŁUBICE Ekotydzień w Szkole Podstawowej w Golicach

slub7Mali ekolodzy działają

Dzień Ziemi jest zawsze inspiracją do podejmowania rozmaitych działań na rzecz ochrony środowiska. W tym roku akcję pod nazwą Ekotydzień rozpoczęliśmy już 16 kwietnia

 

Wszyscy uczniowie przystąpili do programu zaproponowanego przez Fundację ARKA – Listy dla Ziemi. Najpierw,  z zainteresowaniem obejrzeliśmy film zapowiadający akcję, a później z wielkim zapałem, rozpoczęliśmy pisanie listów do dorosłych prosząc, by podejmowali różnorakie działania ekologiczne w swoich domach i zakładach pracy.

Każdy pracował samodzielnie, nawet pierwszaki, które już potrafią trochę pisać i świetnie rysować. Najpiękniejszy list  napisała Iga Zając z klasy V –gratulacje! Wszystkie listy zostały wywieszone na szkolnym korytarzu, by każdy mógł się z nich czegoś nauczyć.  Na początku maja uczniowie zanieśli lisy do domu, by razem z rodzicami podjąć próbę choćby najmniejszego działania proekologicznego. Dzieci młodsze już mają wiele pomysłów, jak dbać o środowisko, oby udało im się zarazić nimi dorosłych.

Nasza akcja nie skończyła się na pisaniu listów. Wykonaliśmy wiele mądrych i dobrych dla środowiska zadań: zrobiliśmy wiosenne porządki, sialiśmy kwiatki, posadziliśmy, tradycyjnie, jeden ozdobny krzew na skwerze szkolnym, braliśmy udział w konkursie o parkach narodowych w Polsce, na korytarzu pojawiły się transparenty z hasłami  ekologicznymi, a na szkolnej wycieczce do Krakowa podziwialiśmy krajobraz Ojcowskiego Parku Narodowego.

30 kwietnia podsumowaliśmy nasze działania podczas uroczystej akademii. Kółko teatralne wystawiło inscenizację „Wiosna na łące”, dzieci młodsze recytowały wiersze i śpiewały ekologiczne piosenki. Najaktywniejsze dzieci odebrały pamiątkowe dyplomy i nagrody –niespodzianki.

Może nie zrobiliśmy zbyt wiele, ale wiemy, że „mały krok człowieka to wielki krok dla Ziemi”.

HALINA BRZYTWA