POWIAT SULĘCIŃSKI European Union Show w Trzemesznie

OLYMPUS DIGITAL CAMERAŚwiętowali integrację

1 maja 2004 roku Polska została przyjęta w poczet członków Unii Europejskiej. Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. Polskich Strażaków w Trzemesznie odbyły się obchody dnia Unii Europejskiej

 

Koncert rozpoczął hymn Unii, którego aranżacją muzyczną jest preludium „Ody do radości” IV-tej części IX symfonii Ludwiga van Beethovena opracowane przez Herberta von Karajana.

Dalsza część uroczystości prowadzona była przez uczniów szkoły. Popłynęły piosenki z repertuaru  Madonny, Freddie’go Mercury’ego, zespołu The Beatles i Michaela Jacksona w wykonaniu Agaty Łętowskiej, Karoliny Paczewskiej, Weroniki Grzeczkowicz, Krystiana Ciechockiego i Karola Sokołowskiego. Wiersze recytowali i konferansjerkę w języku polskim i angielskim prowadzili: Wiktoria Jaszczurowska, Karolina Frankiewicz, Paulina Wiaderek, Krzysztof Wiaderek, Eryk Milanowski i Adrian Substyk. Nie zabrakło również polskich akcentów muzycznych, od piosenki „Sokoły” do współczesnego  przeboju disco polo „Ona tańczy ze mną”.

Na uroczystość przybyli rodzice uczniów oraz grono pedagogiczne, dyrektor szkoły Teresa Mazur i proboszcz parafii Adam Wijatkowski.

Program opracował i przygotował z uczniami nauczyciel języka angielskiego Marek Stadnik.

– Do programu zaangażowałem większość uczniów szkoły. Połączyłem piosenki, wiersze oraz prowadzenie programu w dwóch językach, polskim i angielskim. Program miał na celu zaprezentowanie przez uczniów swoich umiejętności językowych. Przyjąłem najprostszą formę wyrazu, jaką jest piosenka i wiersz. Tego rodzaju imprezy mają charakter edukacyjny, lektorski i artystyczny. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w takich imprezach i podchodzą do nich na zasadzie zabawy i relaksu, a jednocześnie pozbywają się skrępowania i onieśmielenia. Myślę, że prezentowane przez uczniów piosenki były bardzo dobrym rozwiązaniem w tym programie i są to przeboje światowej muzyki różnych stylów: rock, pop czy latino, a sami wykonawcy doskonale sprawdzili się w tego rodzaju utworach. Kosztowało to dużo pracy, zarówno językowej, jak i wokalnej, ale efekt był widoczny, a prezentacje naprawdę dobre – powiedział nam anglista, muzyk, kompozytor, autor tekstów i aranżer Marek Stadnik.

MACIEJ BARDEN