GÓRZYCA Kolejna Olimpiada Sołectw

SONY DSCCzarnów znów najlepszy

Skakali w podwójnym worku, rozbijali balony cepem

 

Górzyca znów zmieniła się w stolicę dobrej zabawy, bo gdzie indziej jeśli nie tu, można było urządzić rywalizację sołectw gminy.

W tegorocznych zmaganiach do sportowej rywalizacji stanęły sołectwa Czarnów, Żabice, Pamięcin oraz Górzyca. Każde z sołectw wystawiło drużynę, w której obowiązkowo znajdował się sołtys lub członek rady sołeckiej. Pełnił on rolę kapitana, który wyznaczał zawodników do poszczególnych konkurencji. A tych rozegrano aż dwanaście. Uczestniczący w imprezie zawodnicy znakomicie się bawili, ale też nieustępliwie rywalizowali. Jedyna pani sołtys doskonale stawiła czoła kolegom, sprawdzając się w konkurencjach tak dobrze, jak w życiu, prezentując niezłe umiejętności i wolę walki.

Najwięcej emocji wzbudziło sumo na oponie. Konkurencja ta została rozegrana systemem pucharowym, do trzech wygranych. Najwięcej śmiechu natomiast slalom w alko-goglach pod nazwą „tak wracam z turnieju wsi”. Zawodnik w alko-goglach pokonywał wyznaczony tor, kończąc strzałem na bramkę.

Powołana przez organizatora komisja oceniała prezentację poszczególnych sołectw. Najlepiej zaprezentowali się przedstawiciele Czarnowa. Oni także mogli poszczycić się najładniejszym stoiskiem. W konkursie na najładniejszego, własnoręcznie wykonanego stracha na wróble, gdzie ocenie podlegała pomysłowość, kreatywność w wykorzystaniu materiałów, estetyka wykonania oraz ich funkcjonalność, bezapelacyjnie największą kreatywnością popisali się także przedstawiciele Czarnowa. Ich strach przyćmił „urodą” pozostałe. Niepokonani okazali się oni również w sztuce kulinarnej. Przy ocenie pierogów, komisja zwracała uwagę na ich wygląd, estetykę wykonania, walory smakowe, oryginalność zastosowanego farszu i przepis.

Blisko czterogodzinne zmagania wyłoniły zwycięzcę tegorocznej edycji. Niezwyciężone okazało się sołectwo Czarnów z ilością 140 pkt. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Pamięcin zdobywając 131 pkt., Żabice – 124 pkt. oraz Górzyca z ilością 98 pkt.

Sołectwa otrzymały w nagrodę puchary, dyplomy okolicznościowe, nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Górzycy i czeki pieniężne ufundowane przez Urząd Gminy w Górzycy. Dodatkowo Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim ufundował torbę podróżną dla każdego sołectwa oraz apteczkę samochodową dla zdobywców trzech pierwszych miejsc. Ponadto najlepsze sołectwo otrzymało piękny puchar przechodni, który zgodnie z regulaminem należy zdobyć trzy razy, aby mógł zostać na stałe w danej miejscowości. Do tej pory szczęśliwym posiadaczem pucharu jest sołectwo Czarnów, które zwyciężyło we wszystkich dotychczasowych pięciu edycjach.

W ofercie stoisk sołeckich znaleźć można było zarówno coś smacznego, jak i niepowtarzalnego,  jedynego w swoim rodzaju. Na pasjonatów militariów czekało stoisko 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza im. gen. broni Józefa Dowbora Muśnickiego. Przy stoisku garncarza można było poznać tajniki sztuki garncarskiej oraz własnoręcznie wykonać naczynie gliniane. Zespół Szkół w Górzycy przygotował pyszne ciasto domowej roboty. EWE Energia sp. z o.o. z Międzyrzecza dla wszystkich dzieciaków przygotowała koło fortuny. Przy stoisku można było także wykonać koszulkę z własnoręcznym nadrukiem. Gminny Ośrodek Kultury przygotował pyszny bigos, kiełbaskę oraz swojską pajdę chleba ze smalcem. Swojego szczęścia można było spróbować przy loterii fantowej. Przy stoisku ORIFLAME można było się dowiedzieć jakie panują obecnie trendy w kosmetyce kolorowej, jakie kosmetyki dobrać do rodzaju skóry i typu urody, jakie pomogą nam w walce z codziennymi problemami. Natomiast Wojewódzki Ośrodek Koordynujący zapraszał do punktu informacyjno-edukacyjnego dla kobiet z zakresu profilaktyki raka szyjki macicy. Na wszystkich czekał punkt gastronomiczny oraz stoisko z watą cukrową i popcornem. Słowem dla każdego coś dobrego.

Impreza nie odbyłaby się gdyby nie pomoc darczyńców. Z tego miejsca dziękujemy sponsorom tegorocznej edycji, którymi są:  Bank BGŻ oddział w Kostrzynie n/Odrą (dyrektor Aneta Zapała), Bank BS Ośno Lubuskie (kierownik oddziału w Górzycy Elżbieta Matuszczak), EWE Energia z Międzyrzecza (dyrektor działu marketingu Sylwia Stochel), Oriflame (Justyna Buksztynowicz), “Pol-Pland” Zakład Produkcji Plandek (Wiesław Kosmala), Urząd Gminy w Górzycy (wójt Robert Stolarski), Park Narodowy „Ujście Warty”, „Kodar security dwa” (Stanisław Sękowski) i przewodniczący Rady Gminy w Górzycy Krzysztof Bańka.

Dzięki tym firmom i osobom nasza placówka może sprawniej realizować zadania i cele statutowe (red.).