POWIAT SULĘCIŃSKI Współpraca starostów

SONY DSCTransgraniczne spotkanie

W ramach zacieśniania współpracy przygranicznej 10 kwietnia odbyło się spotkanie w starostwie powiatowym w Beeskow ze starostą powiatu Odra-Sprewa Manfredem Zalenga, w którym uczestniczyli starosta sulęciński Dariusz Ejchart, starosta słubicki Andrzej Bycka oraz starosta krośnieński Robert Pawłowski

 

Spotkanie miało na celu omówienie dalszej współpracy powiatów po obu stronach Odry oraz wspólnych przedsięwzięć na nowy okres programowania unijnego 2014 – 2020. Ustalono najbardziej realne priorytety o charakterze transgranicznym, w ramach których powiaty będą mogły aplikować o środki unijne.

Przygraniczne położenie powiatu sulęcińskiego przynosi szereg korzyści, jak również możliwość współpracy z miastami i powiatami położonymi po drugiej stronie Odry. Tylko w minionym roku z tego tytułu powiat sulęciński pozyskał ponad 10 milionów złotych na różne inwestycje. W ramach dotychczasowej współpracy z powiatem Odra-Sprewa dobiega końca realizacja rozbudowy warsztatów przy Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie.  Realizowanych jest wiele projektów, w ramach których można między innymi zorganizować Międzynarodowe Święto Powiatu.

Dzięki niemieckim sympatykom sportowej rywalizacji w strzelectwie myśliwskim po raz kolejny w tym roku odbędą się Międzynarodowe Zawody w Strzelectwie Myśliwskim o Puchar Starosty Sulęcińskiego.

W obecnej kadencji powiat sulęciński również nawiązał transgraniczną współpracę z powiatem Märkisch-Oderland, dzięki której będzie budowana ścieżka rowerowa między Sulęcinem a Osiedlem Żubrów.

Przygraniczne kontakty z miastem Frankfurt pozwoliły na współpracę i wymianę doświadczeń. Powiat będzie je realizował w wielu kierunkach i rozwijał z pożytkiem dla obu stron. W tych tematach jest jeszcze wiele do zrobienia, ale dzięki osobistym kontaktom przedstawicieli władz, jest to jak najbardziej możliwe.

MACIEJ BARDEN