POWIAT SULĘCIŃSKI Wręczono „Złote Pióra Starosty”

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZmagali się z ortografią

W XII Powiatowym Konkursie Ortograficznym o „Złote Pióro Starosty”, który odbył się 10 kwietnia w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie wzięło udział 39 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Torzymia, Trzemeszna, Kołczyna, Boczowa, Krzeszyc, Lubniewic i Sulęcina

 

Po dokładnym sprawdzeniu tekstów przez nauczycieli szkół biorących udział w konkursie, statuetkę „Złotego Pióra Starosty” w kategorii szkół podstawowych przyznano szkole w Boczowie (opiekunowie Małgorzata Maszyńska i Małgorzata Leśniewska). Kolejne miejsce zajęła szkoła podstawowa w Lubniewicach (opiekun Agnieszka Jenek) i w Torzymiu (opiekunowie Nina Wojciechowska i Romuald Jabłoński). W kategorii gimnazja statuetkę otrzymało gimnazjum w Krzeszycach (opiekun Natalia Haza-Galant), a następnie gimnazjum w Torzymiu (opiekun Beata Konieczna i Ludmiła Jaraczewska-Domagała) oraz gimnazjum w Lubniewicach (opiekun Marta Rogowska). W grupie szkół ponadgimnazjalnych statuetkę otrzymało I Liceum Ogólnokształcące w Sulęcinie (opiekunowie Iwona Grzegorek i Monika Pilecka), drugie miejsce zajął Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie (opiekun Katarzyna Błońska). Najmniej błędów w tekstach popełnili: Maciej Kowalski ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie, Maciej Kędzior z Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Krzeszycach oraz Anna Górska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie.

– Z polską ortografią borykamy się na co dzień i wszyscy popełniamy błędy. Lepiej sprawdzić trzy razy, jak raz się pomylić. Często zastanawiamy się czy napisać przez „rz” czy przez samo „ż”, „ó” z kreską czy bez kreski. Konkursy ortograficzne są sprawdzianem naszych umiejętności ortograficznych, dlatego są organizowane nie tylko u nas, ale w wielu szkołach i miastach, a nawet na szczeblu krajowym. Mam nadzieję, że dzisiejsze teksty nie będą na tyle trudne i wszyscy dadzą sobie z nimi radę, czego wszystkim życzę – powiedział między innymi do uczestników konkursu wicestarosta sulęciński Tadeusz Dąbroś.

MACIEJ BARDEN