POWIAT SULĘCIŃSKI Buńczuk dla 7. batalionu

OLYMPUS DIGITAL CAMERASzczególne wyróżnienie

Stacjonujący w Wędrzynie 7 batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich został uznany za najlepszy pododdział Wojsk Lądowych

 

16 kwietnia  jego dowódca ppłk Rafał Miernik otrzymał honorowy buńczuk od gen. dyw. Janusza Adamczaka. W uroczystości uczestniczył dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Rajmund Andrzejczak, starosta sulęciński Dariusz Ejchart, komendant Komendy Powiatowej Policji nadkom. Paweł Rynkiewicz, wiceburmistrz Sulęcina Zbigniew Gruca, burmistrz Międzyrzecza Tadeusz Dubicki oraz kadra oficerska i pracownicy cywilni.

Podpułkownik Rafał Miernik po otrzymaniu buńczuka przekazał go pocztowi honorowemu,  w skład którego weszli: ppor. Artur Gryń, kpr. Jacek Pawłowski oraz kpr. Marcin Gładych.

Na podstawie postanowienia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa, Gwiazdami Afganistanu i Iraku odznaczonych zostało 56 żołnierzy. Rozkazem dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej za wzorową służbę w szeregach 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich wyróżniono pismem pochwalnym ze zdjęciem na tle sztandaru jednostki ppor. Kamila Kostyrę. Za profesjonalizm, ponadprzeciętne zaangażowanie w realizacji codziennych trudnych zadań i obowiązków służbowych dowódca brygady wyróżnił monetą pamiątkową por. Karola Frankiewicza, chor. Piotra Borysa, st. kpr. Michała Baczyńskiego oraz kpr. Przemysława Stróżka.

Pułkownik Rafał Miernik od kilku lat dowodzi batalionem, który jest trzonem manewrowym w unijnych siłach szybkiego reagowania. Kierował nim podczas misji w Afganistanie. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku zarządzanie i multimedialne techniki informacyjne. Ukończył również  podyplomowe studia operacyjno-taktyczne i kurs dowódców batalionów w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Buńczuk składa się z niklowanej lancy długości 270 centymetrów zakończonej grotem. Przy grocie zawieszony jest na niklowanym łańcuszku czarny ogon z włosa końskiego oraz proporczyk w barwach narodowych. Pododdział, któremu zostaje nadany tytuł honorowy „Wzorowy Pododdział” otrzymuje wraz z buńczukiem gwóźdź okolicznościowy z wygrawerowanymi inicjałami nazwy jednostek, datą nadania, który umieszcza się na lancy buńczuka. Gdy pododdział trzykrotnie otrzyma ten tytuł, otrzymuje on buńczuk na własność. Buńczuk towarzyszy pododdziałowi w wystąpieniach z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz innych uroczystości.

MACIEJ BARDEN