KRZESZYCE Spotkanie z czarną książką

k1Poznając świat niewidomych

Dzieci z Klubu Małego Artysty oraz z przedszkola  miały okazję zapoznać się z niezwykłą „Czarną Książką Kolorów”

 

Jest to książka nie tylko dla niewidomych, lecz dla wszystkich, gdyż uczy współodczuwania i uwrażliwiania na odmienność innych ludzi.

Głównym bohaterem książki jest niewidomy chłopiec Tomek, który ogląda świat zmysłami takimi jak: słuch, dotyk, smak, zapach. Tomek nie widzi, ale czuje, i to w jego życiu liczy się najbardziej.

Zajęcia rozpoczęliśmy od prezentacji książki. Dzieci oglądały ją z zamkniętymi oczami, dotykając ilustracji palcami. Tekst pisany Braille’m kojarzył się im z małymi punkcikami, chropowatymi  kropeczkami, rozsypanym makiem.

Podczas zajęć  dzieci z opaską na oczach miały za zadanie rozpoznać podany im przedmiot, by choć przez chwilę poczuć się jak osoba niewidoma. Określić kolor lub smak przedmiotu. Kolor czerwony jest gorący może być niebezpieczny ale może być też smaczny, jak truskawki i czereśnie, żółty ma np. smak cytryny albo musztardy, brązowy smakuje jak czekolada, a zielony to trawa, liście drzew.

Dzieci wykazywały się wyobraźnią twórczą i pomysłowością. Wyklejały czarną plasteliną różne obrazki na czarnej kartce. Tworzyły własną książkę, do której dodały tekst. Na zakończenie było pamiątkowe zdjęcie, zakładki i słodki poczęstunek. Zajęciom towarzyszyła wystawa książek o tematyce niepełnosprawności (red.).