GÓRZYCA Konkurs rozstrzygnięty

SONY DSCKultywowali świąteczną tradycję

Malowane, wyklejane, zdobione cekinami i koralikami, wydrapywane, zdobione metodą quillingu… takie i inne pisanki można było podziwiać w holu Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich na pokonkursowej wystawie

 

Tradycyjnie konkurs „na najładniejszą pisankę”, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury, odbywa się przed samymi świętami, które mimo, iż poprzedza je czas wielkiego postu niosą, ze sobą czas radości i odnowy, tym bardziej, że zwiastują nadejście wiosny.

Nieodzownym elementem tych świąt, symbolizującym rodzącą się do życia przyrodę, są właśnie wielkanocne pisanki. Warto wspomnieć, że tradycja malowania jajek w efekcie nazywanych później pisankami, sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. W dzisiejszym, zabieganym świecie, zajęci sprzątaniem, gotowaniem, przyjmowaniem gości, zapominamy, ile radości i beztroski może kryć się w przygotowaniach oraz celebracji świąt Wielkiej Nocy.

Chcąc ocalić od zapomnienia najpiękniejsze polskie tradycje i obyczaje Gminny Ośrodek Kultury co roku zachęca do wzięcia udziału w wielkanocnym konkursie „na najładniejszą pisankę”. Jego celem jest propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia pisanki w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza też okazję do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia pisanek wielkanocnych.

Na konkurs w wyznaczonym przez organizatora terminie wpłynęło blisko 50 prac. Trzyosobowe jury powołane przez dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury przy ocenie prac brało pod uwagę: oryginalność zastosowanej techniki, estetykę wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny.

Konkurs adresowany był do pięciu grup wiekowych – dzieci oraz dorosłych. Każdy z finalistów otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę rzeczową (red.).