GÓRZYCA Choć na chwilę poczuć się jak wojak

gok1Spotkanie z żołnierzami

9 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Górzycy zorganizowano spotkanie z żołnierzami, którzy służyli w misjach stabilizacyjnych

 

W spotkaniu wzięli udział: ppłk Grzegorz Kaliciak wraz z żołnierzami z 17 Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu oraz młodzież gimnazjalna Zespołu Szkół w Górzycy i przedszkolaki z Pracowni Edukacji Kulturalnej.

Podczas spotkania żołnierze opowiadali o zasadach i warunkach pełnienia służby na misjach stabilizacyjnych w Iraku oraz Afganistanie. Zapoznali słuchaczy ze swoimi wrażeniami i zdarzeniami, których byli świadkami. Przekazali swoje spostrzeżenia na temat kultury i zasad życia społecznego w tych państwach.

W czasie trwania spotkań wyświetlano zdjęcia z Afganistanu zrobione przez żołnierzy. Goście przybliżyli zebranym także historię 17 Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Gimnazjalistom przedstawiali ofertę służby wojskowej, starając się przybliżyć uczniom jej specyfikę. Odpowiadali na pytania, dotyczące zarówno samej służby, jak i warunków życia w krajach, w których pełnią misję. Najmłodsi natomiast z otwartymi buziami słuchali opowieści o tym, co żołnierz robi w wojsku, na czym polega jego praca oraz do czego służą prezentowane przedmioty. Dzieci mogły zobaczyć ile „skarbów” mieści się w żołnierskim plecaku, jak założyć odzież ochronną, maskę przeciwgazową, ciężki wojskowy hełm, jak wygląda umundurowanie. Przedszkolaki zostały również umalowane farbkami maskującymi, by poczuć się choć przez chwilę jak prawdziwi wojacy. Zostały również przeszkolone w zakresie musztry wojskowej.

Na koniec dzieciom goście podarowali kolorowanki o tematyce wojskowej, które zostały zabrane z powrotem do jednostki. Dzieci odwdzięczyły się żołnierzom pięknym podziękowaniem, na którym każdy przedszkolak własnoręcznie się podpisał.

Spotkanie bardzo się maluchom podobało i na pewno zostanie im na długo w pamięci (red.).