SŁUBICE-FRANKFURT Nowa, sportowa inicjatywa

Dwa stowarzyszenia, wspólny bieg

Dwa słubickie stowarzyszenia: SŁUBICZANIE.pl i FSL Aktywni dla Powiatu zorganizują transgraniczny bieg. To pierwsza tego typu inicjatywa nie tylko w województwie, ale i na całej granicy polsko-niemieckiej

Wspólny bieg ma się odbyć w przyszłym roku, 5 maja. Doskonałą okazja do jego zorganizowania ma być nie tylko kolejna rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, ale także Dzień Unii Europejskiej, obchodzony na cześć upamiętnienia Roberta Schumana, jednego z inicjatorów integracji europejskiej. – Chcemy pokazać, że świętowanie integracji europejskiej może mieć także wymiar sportowy. Dlatego po raz pierwszy pobiegniemy przez most – mówi nam Jarosław Bidol ze stowarzyszenia SŁUBICZANIE.pl.

Trasa biegu jest już znana. Transgraniczna Dziesiątka Schumana, bo tak oficjalnie ma się nazywać bieg, rozpocznie się w Słubicach, następnie uczestnicy przebiegną most graniczny i pobiegną w górę ulicy Marksa, następnie wrócą do Słubic. – Trasa nie będzie należała do najłatwiejszych, będziemy mieli dwie pętle ze sporym podbiegiem pod górę – mówi Krzysztof Murdza ze stowarzyszenia FSL Aktywni dla Powiatu. – Mamy już pierwszy sukces. Organizowany przez nasze stowarzyszenia bieg już znalazł się w Lubuskim Grand Prix Biegowym obok najważniejszych tego tupu imprez w regionie – dodaje.

Organizatorzy podkreślają, że ideą całego przedsięwzięcia jest promowanie aktywności ruchowej, zdrowego trybu życia, idei jedności europejskiej oraz pokazanie nowej, sportowej jakości na pograniczu lubuskim. – Innowacyjność tego transgranicznego wydarzenia sportowego ma szansę stać się wizytówką naszych obu miast i wzorem do naśladowania dla innych miast przygranicznych – mówią.

Członkowie obu stowarzyszeń planują, że w skład „Transgranicznej 10-tki Schumana” wejdzie nie tylko bieg główny na 10 kilometrów, ale także festyn rowerowy dla dzieci i młodzieży oraz piknik europejski dla mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą.

O szczegółach będziemy oczywiście informować.

ROBERT WŁODEK