KRZESZYCE Spotkania DKK

Życie i fantazja

15 listopada w jeszcze ciepłe, listopadowe popołudnie w bibliotece w Muszkowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omówiona została książka Cristiny Lopez Barrio „ Ogród wiecznej wiosny”, z kolei w Krzeszycach klubowiczki dyskutowały o książce J.K. Rowling

Piękna obwoluta, zachęca do sięgnięcia po książkę . Autorka pisząc słuchała muzyki z filmów „Duma i uprzedzenie” i „Angielski pacjent”. Tak powstała napisana barwnym językiem wielopokoleniowa saga, której bohaterki zakochują się tylko raz – na całe życie.

Spotkanie niezwykle ciekawe, pełne wzruszeń, a książkę dnia najpełniej opisała nasza klubowiczka – Dorota. „Ogród wiecznej wiosny”, to powieść pełna emocji i aromatów. Opowieść o pokoleniach rodu Laguna, o kobietach przeklętych, do których miłość przychodzi tylko raz i jej owocem jest następna kobieta… z jednym wyjątkiem.

Jest to powieść tajemnicza i pełna wdzięku, gdzie życie splata się z fantazją, a świat realny z wyobrażeniem. Emocje i namiętności pozostają czysto ludzkie i przeżywamy przez pięć pokoleń miłość, nienawiść, samotność, rozpacz i nawet zbrodnie.

Bogactwo opisów sprawia, że czujemy zapach kwiatów i zapach gotowanych potraw, bo przygotowywanie potraw w rodzinie Laguna, to prawdziwe misterium.

Powieść czyta się jednym tchem i z niechęcią rozstaje z pokoleniem, które mija. Bohaterki ożywają na kartach książki i odchodzą, a ogród, symbol wiecznej miłości kwitnie.

Warto przeczytać tę oszałamiającą książkę, do której końca nie można się doczekać, a później żal się z nią rozstać.

Z kolei w przedświąteczny wieczór w specjalne przygotowanej na spotkanie świątecznej scenerii 12 grudnia klubowiczki DKK w Krzeszycach zebrały się w komplecie aby dyskutować o książce jednej z najpopularniejszych autorek wszechczasów, czyli J.K. Rowling, pod tytułem „Trafny Wybór”.

Był specjalnie na tą okazję przygotowany ręcznie malowany plakat, były życzenia, podziękowania oraz świeżutkie pachnące marchewkowe ciasto upieczone przez jedną z klubowiczek DKK, no i oczywiście aromatyczna kawa.

Powieść J.K. Rowling jest książką dla dorosłych, pokazane w niej problemy nie są dla młodych czytelników, chociaż w dużej mierze jej dotyczą.

Akcja powieści rozgrywa się w małym miasteczku, gdzieś w środkowej Anglii, lecz problemy w niej zawarte mogą dotyczyć każdej społeczności małomiasteczkowej.

Książkę czyta się z wypiekami na twarzy, nie można się od niej oderwać. W fantastyczny sposób napisana historia małego miasteczka, w której jest i polityka i namiętność i brutalność codziennego dnia. Tylko, że autorka potrafi w zaskakujący sposób przedstawić nam wydarzenia i historię życia tej społeczności i małego miasteczka znajdującego się gdzieś daleko na brytyjskich wyspach. Choć jak jednoznacznie wszystkie klubowiczki z DKK w Krzeszycach stwierdziły, że takich miasteczek jak Pagford jest w Polsce bardzo wiele i takich historii jak w fabule książki niestety również. Autorka niejako obnaża nasze człowieczeństwo, pokazuje nasze prawdziwe ludzkie oblicze, niestety to niekorzystne oblicze. Może jest to też tęsknota za tą prawdziwą i szczerą lojalnością, jaką powinniśmy mieć my sami. A niestety, życie brutalnie dyktuje nam inne scenariusze i rzeczywistość jaka nas otacza na co dzień.

Wiele w tej książce jest przemyconej prawdy dnia codziennego zwykłych, przeciętnych ludzi – nas samych (red.).