GÓRZYCA Jakie są nasze anioły?

Jesteśmy aniołami

Anioły zadomowiły się w Górzycy na stałe https://pograniczelubuskie.pl/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif sfruwają na ziemię nieoczekiwanie raz w roku, by ponownie roztoczyć nad okolicą cudowną, zwiastującą święta aurę. Tym razem do anielskiej Górzycy przybyło ich blisko 200

Jakie są Górzyckie Anioły? Są różne: dziecięce i dorosłe, wesołe i smutne, będące twórczym wyobrażeniem artystów, czasami jarmarcznymi figurkami lub przebranymi postaciami. W każdym razie dumnie realizujące swoje anielskie role.

Warto podkreślić, że impreza cieszy się uznaniem nie tylko wśród aniołów. Tegoroczny festiwal swoim honorowym patronatem objęli bowiem: wojewoda lubuski Marcin Jabłoński oraz wójt Górzycy Robert Stolarski.

Celem festiwalu jest popularyzacja różnych gatunków plastycznych, wymiana doświadczeń artystycznych i twórczych, prezentacja umiejętności i dorobku artystycznego wykonawców dziecięcych i młodzieżowych oraz wprowadzanie w nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 250 prac, których tematem przewodnim były anioły. Do konkursowej rywalizacji stanęły także anioły śpiewające, a było ich blisko 70, i wcielające się w różnorodne aktorskie kreacje. Nadesłane prace, które prezentowały różne techniki rzeźbiarskie, plastyczne, ceramiczne, witrażowe oraz scenki i piosenki z anielskim przesłaniem, oceniały trzy niezależne komisje konkursowe.

Członkowie komisji podkreślali wysoki poziom poszczególnych prezentacji i nadesłanych prac. Wyrazili nadzieję, że intelektualny potencjał, którym charakteryzują się przedstawione prace znajdzie wkrótce swój wyraz w realizacjach laureatów i zachęci ich do kontynuacji twórczych poszukiwań. Lista osób nagrodzonych dostępna na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Górzycy.

W programie imprezy znalazły się także warsztaty anielskie, wspólne śpiewanie, wystawy rękodzieła, cafe aniołek, wizyta tajemniczego gościa z koszem słodyczy oraz integracyjne pląsy z harcerzami. A wszystko to z udziałem „aniołów szczególnych”: osób niepełnosprawnych. Tak więc podczas festiwalu oprócz obcowania ze sztuką mieliśmy okazję otworzyć swoje serca na innych ludzi. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka, niebiańskie pyszności i anielski klimat, ponieważ zarówno prace plastyczno-techniczne jak i wykonania sceniczne emanowały cudowną anielską energią.

Imprezę udało się przeprowadzić dzięki ofiarności naszych darczyńców, a są nimi: wojewoda lubuski Marcin Jabłoński, wójt Górzycy Robert Stolarski, Dagmara Miłek-Kwiatkowska (Punkt Apteczny w Górzycy), Piekarnia „Bartek”- Bartłomiej Kaszkowiak z Górzycy, BS Ośno Lubuskie odział w Górzycy, BGŻ oddział w Kostrzynie nad Odrą, Małgorzata i Leszek Dolczewscy (księgarnia „Bajka”), Barbara Cagara, Janina Dziemidowicz, Anna Kozłowska (sklep odzieżowy w Górzycy), Grażyna Kłysz (dyrektor gimnazjum nr 2 w Kostrzynie), Andrzej Żmijak („Viper Group” z Krzeszyc), Paweł Romański (Romański Partner z Kostrzyna), gminna komisja ds. rozwiązywania problemów alkoholowych oraz Ireneusz Grzesiak – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Górzycy.

Za ich anielskie serce serdecznie dziękujemy w imieniu własnym oraz wszystkich anielskich bytów. Jak mawiał José Saramago „Ludzie bowiem to anioły bez skrzydeł, i to jest właśnie takie piękne, urodzić się bez skrzydeł i wyhodować je sobie”. Poprzez realizację imprezy chcemy uzmysłowić wszystkim, że warto wierzyć w anioły i im się polecać, warto również wierzyć w ludzi. Jakże często zdarza się, że tak bardzo pragniemy zostać aniołami, a zapominamy o tym, by być po prostu dobrymi ludźmi.

Z anielskim przesłaniem – do zobaczenia za rok!

ANITA PODGÓRSKA