Kolory Daltonisty 08/17

W sierpniu zawsze jestem sentymentalny, szczególnie pisząc ten felieton. A to dlatego, że w sierpniu właśnie gazeta, którą czytacie obchodzi swoje urodziny.
Dokładnie 12 lat temu pierwszy numer Pogranicza Lubuskiego trafił w Wasze ręce. Wiele lat minęło, upadały rządy, zmieniali się burmistrzowie i radni, a gazeta trwała. I to się nie zmieni, choć wiem doskonale, że wielu samorządowcom, zwłaszcza z naszego lokalnego podwórka, bardzo to nie w smak. Cóż… Pozdrawiam ich serdecznie.
Co tam Panie w polityce? Oficjalnie mogę ogłosić rozpoczęcie kampanii wyborczej przez Tomasza Ciszewicza. Burmistrz zapowiedział nagle: „kluczową inwestycją przewidzianą do realizacji w kolejnej kadencji mógłby być basen”.
I muszę przyznać, że rozczarował mnie ten news. Basen? To taka trywialna propozycja… Proponuję zapewnienie mieszkańcom dostępu do Bałtyku, budowę filharmonii, bazyliki (elektorat PiS-u zgarnięty) no i koniecznie powrót do planów budowy obwodnicy, po której nie będą mogły jeździć tiry, względnie budowę trzeciego pasa autostrady. Tylko dla słubiczan. Program wyborczy gotowy. Na skalę naszych i kandydata Ciszewicza możliwości.
Zmiana tematu.
Zachęcam do lektury mojej rozmowy z Marcinem Jabłońskim, słubickim starostą. Pytam go o sytuację powiatu, także tę finansową, sprawy sądowe i prokuratorskie oraz o to, czy było warto toczyć tę powiatową wojnę, czy nie żałuje on własnego w niej udziału.
Polityki ciąg dalszy. Mieliśmy w Słubicach dwie afery taśmowe, jedną z udziałem byłego starosty Piotra Łuczyńskiego, bohaterem drugiej był burmistrz Tomasz Ciszewicz. Teraz mamy aferę polbrukową, z głównym udziałem Roberta Tomczaka. Nie chcę oceniać postępowania powiatowego radnego. Niech zrobią to mieszkańcy. Polecam lekturę tekstu. Znajduje się na stronie trzeciej.
Na koniec chciałbym zaprosić wszystkich czytelników na wielką imprezę do Cybinki. Już 3 września w tej gminie odbędzie się XIX Lubuskie Święto Plonów. Bardzo rzadko wojewódzkie dożynki organizowane są w naszym powiecie, tym bardziej warto o nich pamiętać, planując ostatni weekend wakacji. W Cybince, ze swoim naturalnym chlebem, wystawiać się będzie Ryszard Kapica, o którego pasji pisałem ostatnio. A gwiazdą wieczoru będzie zespół RED LIPS. Zapraszam gorąco!
ROBERT WŁODEK