Kolory Daltonisty 07/18

Toczy się w mieście dyskusja o pomnikach z przeszłości. Wszystko przez zmianę przepisów, do słubickiego magistratu wpłynęło pismo z Muzeum Narodowego, z którego wynika, że z naszego krajobrazu powinien zniknąć pomnik z placu Bohaterów, a także czołg, który stoi przy wjeździe do Kunowic. Póki co, urzędnicy odmawiają komentarza w sprawie, ale według Warszawy obiekty te upamiętniają komunizm i powinny zostać zdemontowane do 21 października tego roku.
Dla mnie to jakiś absurd. I ewidentne szukanie tematów zastępczych. Bo komu przeszkadza pomnik upamiętniający chłopców, którzy zginęli w okopach II wojny światowej? Czemu oni byli winni? Czy propagowali komunistyczny ustrój i szli na śmierć z hasłami wielbiącymi Stalina?
Nie. Walczyli z hitlerowskimi Niemcami, wypierali okupanta z polskich ziem. Nie obchodziła ich polityka, a tym bardziej przyszły ustrój Polski. Nie wiedzieli przecież, że na konferencji w Jałcie przywódcy Zachodu oddadzą nasz kraj pod „opiekę” radziecką. Wykonywali jedynie rozkazy przełożonych, za które zresztą zapłacili cenę najwyższą. Polecam spacer po jednym z cmentarzy radzieckich w gminie Cybinka. Leżą tam głównie młodzi chłopcy, którzy polegli w walce o naszą wolność. Czy należy dzisiaj odsądzać ich od czci i wiary?
Co roku, w rocznicę wybuchu i zakończenia II wojny światowej, pod pomnikiem na placu Bohaterów mieszkańcy składają kwiaty. Tak było i w tym roku. O trudnej historii pamiętali choćby nauczyciele. Pisałem o tym na łamach Pogranicza. Ta tragiczna historia jest wśród nas ciągle żywa. I bezsensowna polityka dzisiejszych władz kraju nie odbierze szacunku żołnierzom, którzy zginęli w II wojnie światowej, bez względu na to, w jakiej armii walczyli z niemieckim okupantem.
Zmiana tematu. Zbliżają się wybory, o przygotowaniach do najważniejszej elekcji w gminie piszę na stronie pierwszej. Tuż obok głos zabiera Mariusz Dubacki, przyszły kandydat na burmistrza Słubic. Mówi o problemie zamkniętych przez cały okres wakacji przedszkoli gminnych. Problem to poważny, bo stawia setki rodziców w bardzo trudnej sytuacji. Czy gmina zrobiła dobrze reorganizując opiekę przedszkolną w okresie wakacyjnym? Czy urzędnicy mówili prawdę o powodach takiej decyzji? Zachęcam gorąco do lektury felietonu zamieszczonego obok, znajdziecie w nim odpowiedź na te pytania.
Mariusz Dubacki pracuje już z mieszkańcami. Tworzy program wyborczy. Co robią pozostali kandydaci na burmistrza miasta? Tego nie wiadomo, bo jeszcze się nie ujawnili. Co z dzisiejszym burmistrzem i jego współpracownikami z gmachu przy Akademickiej? Tego też nie wiadomo, choć Tomasz Ciszewicz zadeklarował, że poinformuje o swej decyzji w czerwcu. Mamy koniec lipca. I – tu chciałoby się zacytować słowa z kultowego filmu – cisza jest coraz cichsza…

ROBERT WŁODEK