Kolory Daltonisty 05/18

Idzie nowe! Chciałoby się krzyknąć obserwując to, co dzieje się po drugiej stronie mostu, we Frankfurcie nad Odrą.
Szefem naszego bliźniaczego miasta został 34-letni polityk lewicowej partii Die Linke. W wyborach zdecydowanie pokonał swojego konkurenta, dotychczasowego burmistrza Martina Wilke. Mieszkańcy Frankfurtu w swoim wyborze byli bardzo jednoznaczni. Postawili na młodość połączoną z doświadczeniem, wybrali osobę, której nie brakuje społecznej wrażliwości.
Rozmawiałem z nowym nadburmistrzem jeszcze przed jego oficjalnym zaprzysiężeniem. Uczestniczyłem w jego spotkaniu z Mariuszem Dubackim, który z kolei ubiega się o fotel burmistrza Słubic. I muszę Wam przyznać, że wrażenia mam tylko pozytywne. Rene Wilke to człowiek pełen dobrych pomysłów, otwarty na dialog, rozumiejący ideę współpracy z Polską i z mieszkańcami Słubic. Ale przede wszystkim to człowiek stonowany, pełny pokory i umiejący słuchać. Zazdroszczę mieszkańcom Frankfurtu takiego burmistrza.
Znaczną część naszej rozmowy poświęciliśmy młodzieży, jej wychowaniu w poczuciu szacunku do drugiego człowieka. Młodzieży tolerancyjnej, otwartej, cieszącej się i korzystającej z integracji europejskiej. Mam nadzieje, że pomysły, które zrodziły się podczas tego spotkania już niedługo będziemy mogli wprowadzić w życie.
Idzie nowe! Chciałoby się krzyknąć także i w Słubicach. W naszym mieście aż prosi się o zmianę. Miasto potrzebuje młodego menadżera, który będzie słuchał mieszkańców, a nie wygłaszał przydługie, strofujące monologi. Mieszkańcy chcą burmistrza otwartego na dialog i współpracę, a nie przekonanego o własnej omnipotencji mitomana. Potrzebujemy człowieka do roboty, a nie papieża na lektyce.
Kandydat już jest. Mam nadzieje, że w ciągu najbliższych miesięcy uda mu się przekonać Was do zmiany filozofii sprawowania władzy w Słubiach.
Zamieszczam w tym wydaniu obszerny wywiad z Mariuszem Dubackim, osobą która otwarcie mówi o swoim planie na rozwój miasta. Gorąco zachęcam do lektury tego tekstu. Znajduje się na stronie 3 i 7 gazety, którą trzymacie w rękach.
Na koniec o jeszcze jednej zmianie. Także po niemieckiej stronie Odry. Uniwersytet Europejski Viadrina ma nowego prezydenta, a właściwie panią prezydent. Od października tą ważną także dla słubiczan uczelnią kierować będzie prof. Julia von Blumenthal, która od października 2009 roku jest profesorem na Uniwersytecie im. Humboldta w Berlinie.
W pierwszym wystąpieniu po ogłoszeniu decyzji senatu przyszła pani prezydent powiedziała, że będzie robić wszystko, by ten wyjątkowy Europejski Uniwersytet wzmacniać, zwłaszcza w czasach stanowiących wyzwanie dla Europy i stosunków polsko-niemieckich. Trzymam kciuki i gratuluję.
ROBERT WŁODEK