SŁUBICE Groźny pożar w Collegium Polonicum

Dnia: 20-08-2018 | Autor : wdk | Kategoria : Region

Wielkie podziękowania dla strażaków

Wszystko działo się wieczorem 31 lipca. Na dachu Collegium Polonicum pojawił się ogień. W akcji gaśniczej brało udział kilkanaście wozów strażackich

Około godziny 22 sytuacja wyglądała groźnie. Na dachu słubickiej uczelni, nad dużą aulą Collegium Polonicum widać było żywe płomienie. Na miejscu natychmiast pojawili się strażacy, nie tylko ze Słubic, ale także z okolicznych miejscowości, w tym wozy Ochotniczej Straży Pożarnej. Łącznie pożar gasiło 16 jednostek. W dużej części miasta czuć było dym.
Pożar udało się opanować po dwóch godzinach, choć akcja dogaszania trwała do rana. Straty są znaczne, ale strażakom udało się uratować cały budynek i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się pożaru na inne części słubickiej uczelni. Zniszczeniu uległa spora część dachu, ucierpiała także duża aula. – Spalił się drewniany świetlik nad dużą aulą i część stropu. Zniszczona została także ściana przy scenie – mówił rzecznik słubickich strażaków.
Już następnego dnia władze Uniwersytetu Adama Mickiewicza wydały specjalne oświadczenie. Zapewniły, że funkcjonowanie placówki, w tym tworzonego właśnie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego, nie będzie zakłócone. – W imieniu władz Uniwersytetu dziękuję wszystkim osobom – w szczególności pracownikom straży pożarnej i policji – za szybką pomoc i zaangażowanie w tę trudną akcję – pisał kanclerz poznańskiego UAM Marcin Wysocki.
Po kilkunastu dniach głos zabrały także władze Collegium Polonicum. Poinformowały, że pracami zajmie się specjalnie powołana komisja, która – w porozumieniu z głównym projektantem auli – zbada okoliczności, w jakich doszło do pożaru oraz ustali dalsze kierunki postępowania, w tym przede wszystkim przeprowadzenie remontu. Według pierwszych informacji aula ma zostać odbudowana do października 2019 roku, a do tego czasu ta część Collegium Polonicum zostanie wyłączona z użytkowania.
10 sierpnia odbyła się z kolei specjalna uroczystość w komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Słubicach. Komendant Wojciech Śliwiński nagrodził siedmiu strażaków, którzy 31 lipca brali udział w gaszeniu pożaru uczelni. Do podziękowań dla słubickich strażaków, a także jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z okolicznych miejscowości dołączyły się także władze Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (red.).