SŁUBICE Milionowe dofinansowanie od radnych sejmiku

Dnia: 20-03-2018 | Autor : wdk | Kategoria : Region

Jest szansa na salę przy liceum

Po wielu długich latach w końcu jest szansa na budowę sali gimnastycznej przy słubickim liceum ogólnokształcącym. Z budżetu województwa trafi na te cel milion złotych

– Cieszę się bardzo. Ta szkoła ma 57-letnią historię. I w końcu pojawia się szansa na to, że będzie miała salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia. Uczniowie liceum zasługują na to by mieć nowoczesne miejsce do ćwiczeń – mówi nam Maria Jaworska, dyrektor liceum i jednocześnie radna wojewódzka.
– Trzeba podkreślić znaczną rolę pani dyrektor szkoły Marii Jaworskiej, radnej wojewódzkiej, która wraz z Grażyną Dereń (również radna sejmiku – przyp. red.), lobbowała za przyznaniem tego dofinansowania – mówi starosta Marcin Jabłoński.
Milion złotych z przeznaczeniem na tę inwestycję zabezpieczono już w budżecie powiatu na 2018 rok. – Jeśli chodzi o resztę środków, będziemy zabiegać o dotację w ministerstwie – dodaje starosta.
– To szkoła, która ma świetne wyniki w nauczaniu. Przecież od trzech lat mamy stuprocentową zdawalność matur. Wyniki z przedmiotów rozszerzonych są wysokie, na poziomie kraju, a z języków obcych nawet wyższe – ocenia pani dyrektor. – W ostatnich latach dofinansowanie dla liceów jest skierowane do szkół, które mają gorsze wyniki w nauczaniu lub do szkół zawodowych. I dlatego mamy problem z pozyskaniem środków na inwestycje infrastrukturalne. Więc wsparcie z urzędu marszałkowskiego jest dla nas wielką szansą, którą musimy w końcu wykorzystać. A jeśli uda się jeszcze uzyskać dotację z ministerstwa, to jestem pewna, że sala powstanie bardzo szybko – dodaje Maria Jaworska. Jak zapowiada radna wojewódzka i dyrektor ogólniaka, stosowny wniosek trafi do ministerstwa do końca marca. Jest szansa nawet na ponad 2 miliony złotych.
Nowa sala gimnastyczna ma mieć powierzchnię 1000 m², jej budowa ma kosztować około 4,5 mln zł. Będą mogli z niej korzystać nie tylko uczniowie ogólniaka, ale także „samochodówki” oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. Każda z tych szkół będzie miała do dyspozycji jeden dzień.
ROBERT WŁODEK