SŁUBICE Współpraca samorządu z osobami starszymi

Dnia: 25-02-2018 | Autor : wdk | Kategoria : Region

Dobre wiadomości dla seniorów

W powiecie słubickim powstanie Rada Seniorów. Dobrych informacji jest więcej. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przekaże nam środki, dzięki którym powstanie miejsce spotkań dla osób starszych ze Słubic i okolic

Powiat słubicki otrzymał z budżetu państwa 300 tys. zł dofinansowania na utworzenie i wyposażenie Dziennego Domu Pobytu Seniora. Wszystko w ramach rządowego projektu Senior+. Dzięki dotacji będzie można rozpocząć prace budowlane na parterze budynku przychodni, przy ul. Mickiewicza w Słubicach, gdzie mieścić się będzie placówka dla seniorów.
Osoby starsze będą tu mogły aktywnie spędzić czas wolny, będą otoczone fachową opieką, w tym także medyczną.
Urzędnicy starostwa powiatowego liczą na dalsze wsparcie dla powstającej placówki. Złożyli już wniosek do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dofinansowanie remontu łazienek w Dziennym Domu Pobytu Seniora.
Ale to nie jedyna dobra wiadomość dla osób starszych. Wcześniej powiat słubicki podjął decyzję o powołaniu Powiatowej Rady Seniorów. Ma to być zespół doradczy, konsultacyjny i konsultacyjny, który będzie współpracował z urzędnikami i radnymi w zakresie ważnych lokalnie spraw, w tym przede wszystkim tych dotyczących seniorów z terenu wszystkich pięciu gmin powiatu.
Członków Powiatowej Rady Seniorów wskazać mają stowarzyszenia i organizacje zrzeszające osoby starsze. Kandydatury miały spłynąć do starostwa do 5 lutego.
Znamy już pierwsze nazwiska. W opiniotwórczym gremium zasiądą m.in.: Maria Grobelna-Kordas, Jan Nowak oraz Danuta Siembida z słubickiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Barbara Kwiatkowska ze Stowarzyszenia Seniorów Rzepińskich, Krystyna Boberska i Emilia Rodzianowska z Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, Andrzej Pych z rzepińskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Słoneczko”, czy radna wojewódzka Grażyna Dereń oraz znany regionalista z Kowalowa Jan Skałecki, a także Janusz Lange, Wanda Lipowicz, czy Romualda Frydrych.
Rady Seniorów to odpowiedź na realne potrzeby osób starszych w naszym powiecie i w całej Polsce. Prognozy pokazują, że liczba osób starszych systematycznie wzrasta, jednocześnie w najbliższych latach wzrastać będzie ich zaangażowanie społeczne (red.).