SŁUBICE Umowa jest już podpisana

Dnia: 03-07-2017 | Autor : wdk | Kategoria : Region

Mamy to! Rusza wielka modernizacja wałów!

W Collegium Polonicum uroczyście podpisano umowę na wielką modernizację przeciwpowodziową Słubic

– Ta inwestycja warta jest 113 mln zł. Daje to szansę na oszczędności na kolejne zadania i inwestycje. Zabezpieczymy Słubice i okolice przed powodzią w stu procentach – mówiła 12 czerwca marszałek Elżbieta Polak.
Umowę podpisali dyrektor Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Waldemar Starosta a ze strony wykonawcy prezes Energopolu Piotr Bartoszewski. Po złożeniu podpisów przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa, w towarzystwie gości, udali się w pobliże granicznego mostu i symbolicznie wbili pierwszą łopatę.
Inwestycja będzie współfinansowana przede wszystkim spoza budżetu województwa. – Dlatego tak się dzisiaj bardzo cieszę i mam dobry humor – mówiła E. Polak. – To są olbrzymie pieniądze, które trafią do naszego regionu: pół miliarda złotych. Ta inwestycja będzie współfinansowana przede wszystkim spoza budżetu województwa, głównie z funduszy Banku Światowego. Pierwszy projekt zabezpieczenia przeciwpowodziowego Słubic opiewał na astronomiczną wręcz kwotę 250 mln zł. Obecnie jesteśmy po przetargu i zaoszczędzimy bardzo dużo. Ta inwestycja po przetargu kosztuje 113 mln zł. W ramach zadania zrealizujemy rewitalizację tych wałów, które są, ale również będziemy budować nowe zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Zabezpieczymy Słubice i okolice przed powodzią w stu procentach.
W ramach przedsięwzięcia przewiduje się wzmocnienie istniejących wałów przeciwpowodziowych rzeki Odry od km 582,5 do km 588,0 w Słubicach, budowę nowego wału okrężnego o długości ok. 5,9 km chroniącego Słubice wraz z terenami jego perspektywicznej rozbudowy od strony północnej od istniejącego wału przeciwpowodziowego w km 587,4 do wysoczyzny doliny Odry w okolicach m. Drzecin (wał okrężny), odbudowę Raczej Strugi na długości około 765 m poniżej wału okrężnego oraz na długości około 1,3 km powyżej mostu na drodze Słubice – Drzecin, a także odbudowę Czarnego Kanału na długości około 4156 m.
Inwestycja w Słubicach jest częścią projektu dot. ochrony przeciwpowodziowej Odry i Wisły współfinansowanego m.in. przez Bank Światowy. Lubuskie na trzy duże przedsięwzięcia w dorzeczu Odry otrzyma do roku 2022 ok. 460 mln zł. Oprócz Słubic dotyczą one wałów w rejonie Nowej Soli i odcinka Wężyska-Chlebowo w powiecie Krosno Odrzańskie (UM, red.).